top of page

az egyéni egyensúlyhoz vezető tudatos változás

  • Milyen gyakorlatokat kell csinálni?
    A gyakorlat a különböző neurovegetatív funkciók tudatos reprodukálásából áll: azaz az orrlégzés, a rágás és a nyelés a szájban lévő aktivátorral és a szájpadláson nyugvó nyelvvel. Ez valójában funkcionális oktatás, mivel feltételezhető, hogy ezek a funkciók nem helyesen lettek elsajátítva. Ideálisan, fokozatosan növelve az időtartamot, napi 20 perchez ajánlott eljutni, amit - szintén ideális esetben - háromszor, lehetőleg azonos időpontban, lenne jó elvégezni. Egy ennyire elkötelezett gyakorlás, természetesen, nagyon hatékony, de már a napi 5 perc következetes betartása is meglepő gyorsan meghozza a gyümölcsét.
  • Mikor, milyen helyzetekben ajánlott?
    Fizikai szinten, olyan esetekben, amikor a hagyományos fogszabályozást ajánlanak az alsó és felső állkapocs diszharmonikus viszonyának kezelésére: túl szűk fogívvel összefüggő fogtorlódás fejletlen alsó vagy felső állcsont túlzottan előreugró felső állcsont (túlharapás) diszharmónikusan elől lévő alsó állcsont (bulldog-harapás) mély- vagy nyitott-harapások Ezen túl: bizonyos típusú állkapocsizületi fájdalmaknál hagyományos, rögzített fogszabályzóval párhuzamosan a kezelés hatékonyságának növelése és a mellékhatások mérséklése érdekében krónikus fej-, nyak- és derékfájásnál Élettani funkciók szintjén: szájlégzés nyelvlökéses nyelés bruxismus (éjszakai fogcsikorgatás) rossz alvás, rémálmok, éjszakai apnoé Pszicho-emocionális és szellemi szinten a dentozófiai folyamat egyéni fejlődési útként is választható pl. a következő célokkal: saját valós igények, képességek, határok felismerése és felvállalása elfojtott érzelmekkel (pl. agresszió) való munka női-férfi oldal kiegyensúlyozása megfelelési kényszer meghaladása az ételen túl, az élet "megrágása" összességében: az Én-erő támogatása
  • Kik az orvos és terapeuta kollégák, akikkel együttműködök?
    A teljesség igénye nélkül, és folyamatos bővülésben: dr. Papp Szidónia, antropozófus orvos, dr. Kiss Zsuzsanna, antropozófus orvos, Sárközy Ágota, Pressel masszázs és Bothmer terapeuta, Andrea Crivellaro, gyermekoszteopata, Szendrei Zsófia, craniosacralis terapeuta, Biró Mária, craniosacralis és Pressel masszázs terapeuta, Gyuricza Lea, antropozófus gyógytornász és terapeuta, Ujváry Éva, antropozófus orvosi festés-terapeuta, Dancs Marianna, Extra-lesson terapeuta. A budaörsi Szabad Waldorf Gimnáziumban működő Terapeutikum tagja vagyok, tervezem az együttműködést további ott dolgozó társammal is.
  • Kinek, milyen életkorban ajánlott?
    Dentozófus szemmel nézve: különböző okokból ugyan, de mindenkinek és minden életkorban, a tejfogak megjelenésétől kezdve, akár teljes kivehető fogpótlások jelenlétében is.
  • Mik a feltételei annak, hogy egy bio-dentozófiás folyamatot el lehessen kezdeni?
    A saját vagy - kisgyermekek esetén - a szülő teljes elköteleződése a folyamat iránt a legfontosabb feltétel. Ezen kívül szükséges nyitottság, a folyamatba és az azt kísérő orvosba vetett bizalom, tudatosság, a saját öngyógyulásért, fejlődésért vállalt felelősség. Tisztában kell azzal lenni, hogy a dentozófia célja és eredménye nem egy tökéletes, esztétikailag hibátlan fogív kialakítása és hogy a több éves folyamat során lesznek átmeneti nehezebb, kellemetlenséggel járó szakaszok is. Egy példa erre, amikor a fogsorok záródása átalakul és a páciens nem tud egy ideig a megszokott módon rágni.
  • Mit jelent a dentozófia, a biográfiai munka és hogyan alkotják együtt a bio-dentozófiát?
    A dentozófia, és az ennek alapján kidolgozott fogegyensúlytan, egy fogorvos által kísért önterápia, egy interdiszciplináris megközelítés, amely a száj fizikai egyensúlyának helyreállításán keresztül az általános javulás útjára vezet. Funkcionális technikákon alapszik és kiemeli a kapcsolatot a szájüreg és az egész emberi lény egyensúlya között. Tágabb értelemben elősegíti a mindannyiunk által vágyott egyensúlyt önmagunk és a világ között. Michel Montaud, akinek nevéhez elsősorban kötődik, a dentozófiát a fogorvosi művészet humanisztikus megközelítéseként dolgozta ki, antropozófiai alapokra is építve. További fontos alapot jelentenek Pedro Planas professzor neuro-okkluzális rehabilitáció (NOR) elvei és technikái. A száj központi szerepet játszik az egész szervezet egyensúlyában és egészségében. Ezen az alapon nyugszik a dentozófia, amelyben, a hagyományos fogászati terápiáktól eltérően, minden terápiás cselekedetet a szájüreg és a páciens testi-lelki-szellemi egészét átfogó kapcsolat felismerésével végzünk. A pszicho-affektív egyensúlyunk megnyilvánul valamilyen módon a szájüregben a fogak helyzetében, állapotában (szuvasodás stb) vagy a szájüreget, fogakat ért traumákon keresztül. A dentozófiában a szájat több síkban elemezzük. A száj jobb feléhez rendeljük a férfias minőséget, az anyagi valósághoz kötődést, míg a bal feléhez, a nőiességet és a spiritualitást. Minden fog önmagában is archetipikus tartalmat hordoz. A fogak bölcsessége tehát azt jelzi, hogy a fogak belső önvalónk tükrének tekinthetők, és hogy a szájban elfoglalt helyük egy sor olyan esemény eredménye, amelyek az életünkben lényünk különböző - fizikai, funkcionális, pszichikai, affektív, érzelmi - síkjain történtek. Ez a globális megközelítés lehetővé teszi, hogy a szájat és a fogazati eltéréseket a teljes ember megértéséhez és fejlődésének támogatásához vezető kapuként használjuk. A biográfiai munka során igyekszünk feltérképezni az életutunkat, megérteni, meghaladni az elakadásainkat és jobban összekapcsolódni az életünk céljával, a hivatásunkkal/küldetésünkkel, hiszen a legerősebb egészségmegörző tényező az, amikor látjuk az életünk értelmét és lelkesedés hatja át a mindennapjainkat. A dentozófiai folyamat, amely fényében a szájüreget életutunk tükrének látjuk, a biográfiai törvények ismeretében további elmélyülést tesz lehetővé. A kezelés/önterápia legfontosabb magja, a napi rendszerességgel végzendő tudatos gyakorlatok, a hat steineri (alap)gyakorlatnak felelnek meg, és én-erő ébresztő, erősítő hatásuk által komoly önismereti és önfejlesztési eszközt jelentenek. A bio-dentozófia így áll össze nálam a fogorvosi egyetemi tanulmányok, a biográfiai munka és az antropozófus orvoslás ötvözeteként. Ezt igyekszem tisztelettel és szeretettel a pácienseim szolgálatába állítani.
  • Milyen hosszan tart egy kezelés?
    Általában 2 év aktív terápiával számolunk, azon belül féléves ciklusokkal, majd egy vagy - szükség esetén - több további, fenntartó kezelést biztosító évvel.
  • Miért nem személyre szabott az aktivátor?
    Ha az aktivátort a páciensről levett minta alapján készítenénk el, azzal a jelenlegi helyzetét rögzítenénk egy valóban személyre szabott eszközzel, amely éppen ezért nem tudná támogatni a változást, a kiegyensúlyozódást, a fejlődést.
  • Mennyibe kerül a kezelés?
    A kezelés egyezményes bevezető ára minden 2022-ben végzett magyarországi dentozófusnál: 1. félév - 600 euró, következő három félév - 500 euró. Természetesen, minden dentozófus saját kritériumai szerint alkalmazhat egy kedvezmény-rendszert. Nálam ez egyértelműen adódik akkor, amikor egy család több tagja egyidőben szeretné elkezdeni a folyamatot.
  • Hogy néz ki maga a folyamat?
    Egy első vizit alkalmával a dentozófus-fogorvos megvizsgálja a pácienst. Még a hagyományos állapotfelmérés előtt átbeszélik a panaszokat, igényeket, elképzeléseket. Az orvos bemutatja a terápiát, felvázolja a folyamatot. Az első vizit után a páciens dönt arról, hogy elkezdi-e a kezelést. Ehhez Michel Montaud "Dentozófia - a fogak bölcsessége", illetve a Fogegyensúlytan (ide be kell linkelni egyenesen az argitalos oldalt, ahol meg lehet venni) könyv elolvasása ajánlott. Amennyiben a páciens (vagy kisgyerekek esetében a szülő) részéről megszületett a szilárd elhatározás, elkezdődhet maga a kezelés. Mivel egyéni folyamatról van szó, nem állítható fel merev protokoll. Nem lehet előre olyan pontosan megmondani, hogy mi, mikor történik, mint amikor kívülről, mechanikai ráhatással dolgoznak a cél érdekében. Sőt, tulajdonképpen, maga a cél is más: nem a fizikai szinten, a struktúrán van a hangsúly, azaz nem a fogak egyfajta "ideális" helyzetbe kerülése a kitűzött cél, hanem egy olyan kiegyensúlyozott szájüregi állapot, amely egyrészt a 3 alapvető neurovegetatív funkció (légzés, nyelés, rágás) helyes működését biztosítja, másrészt pszichoemocionálisan is támogatja a pácienst az élet-, lelki- és szellemi-folyamatok szintjén.
  • Mit jelent az interdiszciplináris összefogás?
    Az antropozófus orvoslás alapja az interdiszciplináris gyógyítói tevékenység. A dentozófia is akkor tud a leghatékonyabb lenni, ha összefogunk a pácienst már kísérő orvossal, terapeutákkal és konzultálunk a terápiák kiválasztásának, alakításának, időzítésének optimalizálásáért. Sokszor előfordul, hogy egy új kolléga bevonását ajánlom, a legtöbbször craniosacralis vagy oszteopát kezelést javaslok, ami pl. a folyamat elkezdése előtt ideális alapfeltételeket teremt. A kollégák tapasztalatai, meglátásai értékes információk számomra és mindaz, amire nekem nyílik rálátásom a páciens és szájüregének megfigyelése, meg a beszélgetéseink alapján, szintén hasznos lehet, megerősíthet egy megérzést, tisztázhat egy teljesen más szinten felmerült kérdést a pácienst kezelő orvosnál, terapeutánál.
  • Mik az antropozófiai alapok?
    Dióhéjban: az antropozófus fogászatban a felső állkapcsot a gondolati szférához, ezáltal a múlthoz kötjük, az alsót az akarathoz, vagyis a jövőhöz, míg a kettő találkozását - a rágófelszínt - a ritmikus rendszerhez és a jelenhez. A fogíven belül is megtalálható ez a hármas tagozódás: a metszőfogak a gondolkodáshoz, a szemfogak és kisörlők az érzéshez, míg az őrlők az akarathoz kapcsolódnak. Minden egyes fog kapcsolódik belső szervhez, energia-meridiánhoz (ahogy ezt a keleti orvostudomány is számon tartja), de ezen felül lelki, szellemi minőségekhez, az örökölt sorshoz, életünket meghatározó mintákhoz is. Tulajdonképpen nyugodtan mondhatjuk, hogy magukra a fogakra, mint a páciens "kikristályosodott biográfiájára" tekintünk. Egy úgynevezett "szájolvasás", amihez a pácienssel folytatott többszöri beszélgetés tartozik, segítséget tud nyújtani az elakadásokra és életfeladatokra való rátekintéshez, a dentozófiai folyamat pedig, az Én-erősítő minősége által, támaszt nyújt a változásban.
  • Mi az aktivátor?
    Egy speciális, orvosi rendeltetésű műanyagból, termokaucsukból vagy szilikonból készült eszköz. Az aktivátor a kiegyensúlyozott száj-archetípusaként működik. Szerepe, hogy a pácienst az orrlégzés, nyelés és rágás helyes működésére késztesse. E három neurovegetatív alapfunkció helyes működése kiegyensúlyozó irányban alakítja át a szájüregi struktúrát, azaz a felső és az alsó állkapcsot. A változásnak, a funkciók rehabilitációjának ez a folyamata alapvető fontosságúvá válik a növekvő gyermekeknél, mivel az így létrejövő harmonizáció a későbbi craniofaciális növekedésben és a gyermek általános fejlődésében is megmutatkozik.
  • Mik a dentozófia előnyei és hátrányai a fogszabályozással szemben?
    A dentozófiai kezelés célja nem egy esztétikailag tökéletes fogsor, és ehhez nem is jelent megfelelő utat. Ezt hátrányként is tekinthetjük. A hatása viszont fogszabályozó, ezért érdemes tudatosítani a legfontosabb előnyeit a fogszabályozáshoz képest: nem jár foghúzással vagy egyéb invazív beavatkozással mivel az elért egyensúly egyéni, hasonló időtartam alatt tartósabb eredménnyel jár nem igényel utókezelést, eredményrögzítő, a fogakat összesínező beavatkozásokat nem jár egészség- és közérzetkárosító mellékhatásokkal a helyes orrlégzés által nagyobb mennyiségű (+30%!) oxigén jut a tüdőbe és ez különösen az agy működésére van pozitív hatással az, hogy a nyelv helyesen a palatinális spotra gyakorol nyomást (ami napi kb 2.000 nyelést és nyelésként kb 2 kilogrammnyi súlyt jelent) a vegetatív idegrendszer és a hormonháztartásra egyaránt kiegyensúlyozóan hat: pl.csökken a stresszérzet, a nyugtalanság, a hiperaktivitás vagy éppenséggel a szorongás a szájüregi egyensúly összefügg a teljes ember testi és lelki kiegyensúlyozottságával: az itt elért harmónia megjelenik a jobb általános egészségben, a viselkedésben és a teljesítményben is A fent említett esztétikai hátrány mellett mindenképpen kiemelendő az, hogy a dentozófia kizárólag a páciens aktív együttműködése esetén tud hatásos lenni, míg a fogszabályozásnál erre sokkal kevésbé van szükség. Anyagilag ugyan kisebb befektetést igényel, de annál több személyes felelősségvállalást. Ez nem spórolható ki itt sem, ahogyan egyetlen igazi önismereti és önfejlesztési folyamatból sem.
  • ➢ Mi a különbség a fogegyensúlytan és a bio-dentozófia között?
    Hasonló a dentozófia és a fogegyensúlytan közötti különbséghez.
  • ➢ Olvastam Michel Montaud “A fogak bölcsessége” (első kiadásban: “Dentozófia”) című könyvét. Van köze a bio-dentozófiának ahhoz, amiről ott szó van?
    Igen. A bio-dentozófia alapját képezi az a dentozófiai megközelítés, amit Montaud Rodrigue Matthieu-vel dolgozott ki, Soulet és Besombes francia fogorvosok és Pedro Planas spanyol fogorvos munkássága alapján.
  • ➢ Mi a különbség a dentozófia és a bio-dentozófia között?
    A bio-dentozófiai folyamat szinte teljes mértékben azonos a hagyományos dentozófiaival. A különbség abban áll, hogy a biográfiai munkából eredő ismereteket is a páciensek eredményesebb kísérésének szolgálatába állítom, úgy a találkozások alatti beszélgetésekben, mint a gyakorlatok személyre szabásában. Mivel én a dentozófiával való találkozásomig nem dolgoztam fogorvosként csak olyan eseteket vállalok, amelyek nem haladják meg a kompetenciámat. Ha komolyabb fokú egyensúlytalanság van a hozzám érkező páciensnél, akkor továbbirányítom a fogorvosként is dolgozó dentozófus kollégáimhoz. Mindemellett minden egyes páciensemnél konzultálok itthoni vagy a még tapasztaltabb külföldi kollégákkal is.
  • ➢ Az interneten sok és olcsó, az aktivátorhoz hasonló, eszközt lehet beszerezni. Miért lehet érdemes egy költséges folyamatba belevágni?
    Az olcsó aktivátorok anyaga, a használt színezékek és a kialakításuk orvosi alapjait illetően semmilyen komoly garanciát nem látok. Az általam és kollégáim által használt eszközök számos orvosi segédeszköz szabályozási EU-s előírásnak felelnek meg, kialakításuk alapját több évtizedes kutatás biztosítja és folyamatos tesztelés és tökéletesítés tárgyát képezik. Ennek megfelelően az áruk is jóval magasabb. A fogorvosok és velük együttműködő szakemberek, akikkel képződtünk, folyamatosan továbbképezzük magunkat és szakmai intervízióban dolgozunk, a szakma leghitelesebb és legnagyobb tapasztalattal rendelkező nemzetközi tekintélyei közé tartoznak. Ezért hiszek abban, hogy - képzett dentozófus kollégáimhoz hasonlóan - olyan orvosi és emberi hátteret tudok nyújtani, aminek az ára bőven megtérül.
bottom of page